Leasing operacyjny nowego samochodu osobowego

Wszystko o leasingu dla firm

Leasing operacyjny nowego samochodu osobowego

Leasing operacyjny nowego samochodu osobowego

By zapewnić firmie reprezentacyjny pojazd służbowy, przedsiębiorcy decydują się na leasing operacyjny nowego samochodu osobowego. Jest to korzystna umowa dostępna w wielu wariantach i o uproszczonych procedurach.

Leasing operacyjny samochodu osobowego – na czym polega?

Wielu przedsiębiorców, dla których dla poprawnego funkcjonowania firmy potrzebny jest samochód osobowy lub cała flota, korzystają z leasingu operacyjnego. W prawie podatkowym jest on traktowany jako usługa, co wiąże się z udogodnieniami finansowymi. W odróżnieniu od leasingu finansowego, w tym przypadku firma korzystająca z umowy, nie wprowadza pojazdu do ewidencji środków trwałych, tym samym nie amortyzuje go w czasie, bo to leży po stronie leasingodawcy

Wybór auta

Przedsiębiorca, który chce korzystać z nowego samochodu w ramach leasingu operacyjnego, wybiera u dealera pojazd, który może zakupić firma leasingowa. Inną opcją jest przejrzenie oferty nowych aut, które proponuje leasingodawca

Umowa leasingowa na nowy samochód

Nowe auto jest udostępniane firmie odpłatnie na ustalony okres, w tym przypadku na co najmniej 24 miesiące. Po zakończeniu umowy wykup pojazdu jest opcjonalny, a jego cena jest zależna od wpłaty początkowej i wysokości rat. Są to punkty, które można modyfikować na podstawie ustaleń z firmą leasingową podczas podpisywania umowy. Ustala się wtedy od razu, czy będzie wariant z niskim, czy wysokim wykupem, czy w ogóle do niego nie dojdzie. W przypadku leasingu operacyjnego warunki są elastyczne pod tym względem.

Dla kogo leasing operacyjny nowego samochodu?

Oferta jest skierowana do tych przedsiębiorców, którzy istnieją na rynku minimum 3-6 miesięcy i mają dobrą historię płatniczą, m.in. nie widnieją z żadnej bazie dłużników. Jest to korzystna opcja dla tych, którzy chcą korzystać z nowych samochodów na potrzeby firmy, ale nie chcą zamrażać kapitału w celu ich wykupu.

Leasing operacyjny nowego samochodu – korzyści

Wybór leasingu operacyjnego w przypadku nowych aut wiąże się z szeregiem korzyści finansowych dla leasingobiorcy, dlatego jest to chętnie wybierana opcja finansowania.

Firmowe auto bez nakładów finansowych

Przedsiębiorca, który chce korzystać z nowego auta osobowego w ramach leasingu operacyjnego, redukuje wysokie koszty inwestycyjne, które musiałby ponieść w przypadku zakupu pojazdu. Nie ma przy tym ograniczeń, bo firma może zdecydować się na leasing nie tylko na jedno auto, ale od razu na całą flotę, a leasingodawca rozliczy to w ramach jednej faktury.

Odpisy podatkowe

Udogodnienia podatkowe, jakie niesie ze sobą leasing operacyjny samochodu, polega na wpisywaniu w koszty uzyskania przychodu opłat eksploatacyjne, związanych z zakupem paliwa i serwisowaniem. Możliwe jest też ujęcie w kosztach częściowych wydatków związanych z ratalną spłatą leasingu oraz odliczenie podatku VAT.

Zachowana zdolność kredytowa

Leasing operacyjny auta osobowego jest traktowany jako usługa, więc nie wiąże się ze zobowiązaniem finansowym dla firmy, które obniżały by jego zdolność kredytową.

Nowe auto po zakończeniu umowy

Ważnym argumentem zachęcającym do skorzystania z leasingu operacyjnego nowego samochodu osobowego jest to, że po zakończeniu tego rodzaju umowy używane poprzednio auto można wymienić na nowe i kontynuować współpracę na podobnych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.