Leasing dla firm – jaki leasing wybrać?

Wszystko o leasingu dla firm

Leasing dla firm – jaki leasing wybrać?

Na rynku jest dużo podmiotów, oferujących leasing dla firm. Jednak klient musi zadecydować sam, jaką formę finansowania wybrać na swoje potrzeby. Wpierw powinien określić swoje oczekiwania, poznać oferowane warunki i na tej podstawie podpisać umowę leasingową z daną firmą.

Rodzaje leasingu – jaki wybrać dla firmy?

Wśród ofert finansowania środków trwałych dla firmy jest dostępnych kilka opcji leasingu. By wybrać najkorzystniejszy dla siebie, należy przede wszystkim orientować się w różnicach między nimi. Wybór korzystnych ofert może wspomóc porównywarka leasingu. Na podstawie zestawienia można uzyskać informację, jaki leasing wybrać i z którą firmą warto podpisać umowę.

Leasing finansowy czy operacyjny?

Podstawowy podział obejmuje leasing operacyjny, czyli usługowy oraz finansowy, czyli związany z kapitałem. Ich cechą wspólną jest to, że w obu przypadkach leasingowane środki trwałe przez cały okres trwania umowy należą do leasingodawcy. Warunki finansowania są określone w umowie cywilnoprawnej, według których leasingobiorca jest zobowiązany do opłacania rat leasingowych.

Różnice podatkowe

Różnica między tymi dwoma rodzajami finansowania polega m.in. na odpisach amortyzacyjnych dla leasingobiorcy, które są możliwe tylko w przypadku leasingu finansowego. Leasing operacyjny pozostawia amortyzację po stronie leasingodawcy. W obu przypadkach w koszty uzyskania przychodu można wpisać opłaty eksploatacyjne. W przypadku pojazdów obejmuje to np. wymianę opon, serwis, myjnię czy parking, ale są różnice w PIT. W leasingu operacyjnym można uwzględnić całą ratę, natomiast w finansowym można zmniejszyć podatek PIT tylko częściowo. Leasing operacyjny w prawie podatkowym jest usługą, więc jest wliczony 23% VAT do każdej raty, a leasing finansowy odnosi się do przedmiotu, więc leasingobiorca płaci cały VAT z góry, a jego wysokość będzie zależała od rodzaju amortyzowanego przedmiotu. Umowa w leasingu finansowym może być zawarta na dowolny czas, w zależności od potrzeb natomiast w operacyjnym na co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji np. dwóch lat w przypadku samochodów osobowych.

Jaki leasing wybrać – z wykupem czy bez?

W przypadku leasingu operacyjnego klient sam decyduje, czy po skończonej umowie dokonać wykupu środka trwałego, czy nie. Można zdecydować się też na kontynuowanie umowy po wymianie na nowy przedmiot finansowania. W leasingu finansowym nie dochodzi do wykupu, bo przedmiot leasingu staje się automatycznie własnością klienta, gdy ten dotrzyma wszystkich warunków umowy.

Leasing odnawialny dla firm

W tym rodzaju umowy po jej zakończeniu leasingobiorca otrzymuje nowy przedmiot, a stary odbiera firma leasingowa. Zaletą jest to, że klient uzyskuje nowy sprawny przedmiot i nie musi martwić się zbyciem starego. Leasing odnawialny pozwala też czasem obniżyć ratę.

Leasing zwrotny

Szczególnym rodzajem umowy finansowania dla firm jest leasing zwrotny, który polega na sprzedaży przez przedsiębiorcę środków trwałych należących do majątku firmy, a następnie wzięcie ich w leasing. Firma może z nich w dalszym ciągu korzystać, ale jednocześnie pozyskuje wolne środki finansowe np. na inwestycje. Jest to leasing dla firm wybierany jako alternatywa do kredytu, bo oferuje lepsze warunki dla przedsiębiorcy. W każdej sytuacji wybrany leasing dla firmy  można dodatkowo negocjować i być może uda się uzyskać jeszcze niższe koszty umowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.