Leasing zwrotny – jak to działa?

Wszystko o leasingu dla firm

Leasing zwrotny – jak to działa?

Leasing zwrotny jest jedną z form finansowania, polegającą na uwolnienie środków zamrożonych w majątku firmy, poprzez sprzedaż jego składników firmie leasingowej, a następnie podpisaniu z nią umowy na korzystanie z przedmiotów w ramach leasingu.

Co to jest leasing zwrotny?

Leasing zwrotny jest popularnym sposobem na poprawę płynności finansowej firmy, a także pozwala jej w razie potrzebny na wyjście z kłopotów finansowych. Dzięki temu, że leasing zwrotny zakłada nieprzerwane korzystanie z przedmiotów majątku przez leasingobiorcę, przedsiębiorstwo nie ma przestojów w dalszym funkcjonowaniu.

Na czym polega leasing zwrotny?

Leasing zwrotny działa w ten sposób, że w pierwszej kolejności firma, która chce z niego skorzystać, sprzedaje firmie leasingowej środki trwałe stanowiące własność przedsiębiorstwa i następnie bierze od niej je w leasing. W ten sposób zyskuje środki ze sprzedaży na dalsze inwestycje i może dalej korzystać ze sprzętu, choć prawnym właścicielem pozostaje firma leasingowa. W praktyce przedmiot leasingu zwrotnego np. samochody dostawcze, maszyny i sprzęt pozostają na miejscu, u leasingobiorcy zmienia się tylko ich status prawny. Cała procedura opiera się na podpisaniu umowy cywilnoprawnej, a warunki zostają określone w dokumencie. Sprzedaż w leasingu zwrotnym jest opodatkowana, przedsiębiorca musi zapłacić podatek dochodowy oraz VAT z tego tytułu, ale jednocześnie może w koszty firmy wpisać wartość rat oraz rozliczać podatek VAT. Tak jak w innych umowach leasingowych, tak i w tym przypadku po zakończeniu trwania umowy leasingowej je przedmiot może znów stać się własnością przedsiębiorstwa będącego leasingobiorcą, gdy opłaci wszystkie raty. Leasing zwrotny może występować w formie operacyjnej (usługowej) lub finansowej (kapitałowej).

Czy leasing zwrotny jest opłacalny?

W perspektywie utraty płynności finansowej lub nawet bankructwa, leasing zwrotny jest dobrą opcją na wyjście z zapaści firmie, która wpadła w tarapaty lub potrzebuje środków na dalszy rozwój, a jednocześnie nie może pozwolić sobie na sprzedaż wyposażenia. Leasing zwrotny jest opłacalny przede wszystkim wtedy, gdy wartość majątku jest wysoka, bo pozwala uwolnić aktywa finansowe, które pozwalają firmie na ruchy inwestycyjne. Dodatkowe można uzyskać w tym przypadku korzyści podatkowe, związanego z leasingiem, stąd jest zazwyczaj bardziej opłacalny niż kredyt oraz łatwiej pozyskać finansowanie tą drogą.

Zobacz jak działa porównywarka leasingowa, gdzie porównasz oferty na leasing zwrotny

Leasing zwrotny – korzyści

Uwolnione środki pozwalają przetrwać trudniejszy okres, można je przeznaczyć spłatę zadłużenia lub utrzymanie przedsiębiorstwa poprzez opłacenie pracowników i czynszu za lokal. Nie ryzykuje się jednocześnie przestojem w działalności, bo można nieprzerwanie korzystać z przedmiotów objętych leasingiem zwrotnym. Na leasingu zwrotnym można też zyskać pod względem inwestycyjnym, gdy potrzebne są środki na rozwój firmy i pojawia się doskonała okazja wymagająca znacznych nakładów finansowych. Poprzez odmrożenie aktywów firmy można zrealizować korzystne inwestycje.

Leasing zwrotny – co może objąć?

Ta forma leasingu obejmuje środki trwałe będące składnikiem majątku firmy, która składa propozycje wykupu. Najczęściej są to maszyny budowlane i produkcyjne, ale leasing zwrotny może objąć też nieruchomości i budynki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.